Aktualności

Zdjęcia o największej dobrej energii w Świeć się z Energą wybrane

Świeć się z Energą to nie tylko emocjonujący plebiscyt miast, ale również doroczny konkurs dla miłośników fotografowania świąt i świetlistych dekoracji. W tegorocznej edycji zabawy uczestnicy przesłali ponad 3200 zdjęć, pokazujących piękno Polski i naszych domów w tym wyjątkowym okresie. Dla autorów najciekawszych prac przygotowano atrakcyjne nagrody.

Znakiem rozpoznawczym konkursu fotograficznego Świeć się z Energą jest zatrzymana w kadrach świąteczna aura uchwycona w tysiącach miejsc w całej Polsce. Nadsyłane na konkurs zdjęcia co roku przepełnione są  dobrą energią emanującą z świetlistych dekoracji miejscowości, w których mieszkamy lub z ciepłem rodzinnych domów w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wielu fotografów próbuje się też wyróżnić eksperymentując światłem, oryginalnie kadrując lub inscenizując kreatywne scenki. Nie inaczej było i w tym roku – do 13. edycji konkursu zgłoszono aż ponad 3 200 prac. W internetowym głosowaniu swoich zwycięzców wskazali internauci (oddano aż 680 000 głosów), jednak prace tradycyjnie oceniało też jury pod przewodnictwem Lidii Popiel, fotografki i ambasadorki akcji Świec się z Energą. Autorzy zdjęć rywalizowali w pięciu kategoriach tematycznych: Moje Miasto, Mój Dom, Moi Bliscy, Moja Iluminacja i Moja Szopka.

– Światła to tradycja, która mocno naznaczyła wyjątkowy, grudniowy czas świąt wiele dni przed, jak i po uroczystościach. To symbol najbardziej pozytywnych emocji związanych z rodziną, przyjaciółmi, miejscem, w którym żyjemy. Co roku prace nadsyłane na konkurs Świeć się z Energą zdumiewają osobistym zaangażowaniem tysięcy uczestników. W obrazach widać zachwyt i radość. Te szczere uczucia sprawiają, że prace jury są nadzwyczaj trudne. Chciałoby się, żeby zwycięzcami byli wszyscy. I, po trosze, tak jest. Bo samo wysłanie na konkurs zdjęcia, które często jest kawałkiem rodzinnego życia, sprawą osobistą, prawie intymną chwilą, to już małe zwycięstwo – mówi Lidia Popiel, przewodnicząca jury konkursu, fotografka, wykładowczyni w Warszawskiej Szkole Filmowej.

– Nagroda główna tym razem trafiła do Radosława Dybały, który w symboliczny sposób podkreślił bliskość pary osób, nie używając tradycyjnych, świątecznych iluminacji. Śnieg, oświetlony dom w oddali, ciepłe swetry ze świątecznym motywem i chroniący, świetlisty krąg opowiadają ciekawą, nieoczywistą historię, która również daje szansę na interpretację. Symetryczność kompozycji i dynamiczna ogniskowa dużo mówią o zmyśle obserwacji i zaangażowaniu Autora w proces twórczy. Gratuluję takiego podejścia i nagrody! – dodaje Lidia Popiel.

Uczestnicy 13. edycji udowodnili, że nie ograniczają ich wymogi technologiczne czy sprzętowe. I chociaż większość zdjęć została wykonana zwykłym smartfonem, to z udało się na nich uchwycić niezwykłe i urzekające momenty towarzyszące najpiękniejszym zimowym świętom.

Nagrodami w konkursie są karty podarunkowe do sklepu z asortymentem RTV AGD. Zwycięzca otrzyma tytuł zdobywcy Grand Prix oraz voucher o wartości 3 000 zł, pięciu zdobywców 1. miejsc w poszczególnych kategoriach kupony o wartości 1 000 zł, a pozostali laureaci bony o wartości 500 zł.

Laureaci konkursu fotograficznego 13. edycji Świeć się z Energą

13 ed - Grand Prix - Jarosław Dybała
Grand Prix: Jarosław Dybała, Świętochłowice, śląskie


13 ed - Moje Miasto - Artur Georgiew
Moje Miasto: Artur Georgiew, Lublin, lubelskie


13 ed - Mój Dom - Piotr Fecko
Mój Dom: Piotr Fecko, Męcina, małopolskie


13 ed - Moi Bliscy - Mariusz Wierzchowski
Moi Bliscy: Mariusz Wierzchowski, Suwałki, podlaskie


13 ed - Moja Iluminacja - Jacek Jaskólski
Moja Iluminacja: Jacek Jaskólski, Gdańsk, pomorskie


13 ed - Moja Ulubiona Szopka - Irena Chudziuk
Moja Ulubiona Szopka: Irena Chudziuk, Becejły, podlaskie

Wyróżnienia Jury

Ewa Roszak, Andrzej Firkowski, Adrian Mastek, Patrycja Kopeć, Anastasia Nikiforova, Edyta Wirkus, Joanna Korzeniowska, Agnieszka Bednarz, Magdalena Pałaszewska, Marcin Marciniak, Aneta Georgiew, Tomasz Sznayder, Damian Kryński, Agata Kornik, Bartłomiej Żelazowski, Marek Tęcza, Renata Przybylska, Danuta Gliszczyńska, Marcin Szczepaniak, Andrzej Podgórski.

W rywalizacji o nagrody publiczności, podczas głosowania internetowego, internauci wybrali swoich laureatów. Do autorów 48 najpopularniejszych zdjęć trafią także wartościowe karty podarunkowe na zakup sprzętu RTVAGD.

Organizatorzy i partnerzy akcji

Inicjatorem i sponsorem głównym akcji jest Energa z Grupy ORLEN. Organizatorem 13. edycji Świeć się z Energą jest Polska Press Grupa wraz z siecią swoich dzienników regionalnych, tygodników lokalnych oraz serwisów naszemiasto.pl. Dostawcą instalacji fotowoltaicznej dla zdobywcy 1. miejsca w Plebiscycie Miast jest Energa Obrót, zaś 16 lamp UV-C dla laureatów wojewódzkich konkursu udostępni spółka Energa Oświetlenie.