Aktualności

Rusza głosowanie w Plebiscycie Miast Świeć się z Energą

Od dzisiaj można głosować na miasta o najpiękniejszych świątecznych dekoracjach w regionalnym etapie ogólnopolskiego konkursu Świeć się z Energą. Warto oddawać głosy na swojego faworyta – w tegorocznej edycji akcji Energi z Grupy ORLEN do potrzebujących z 16 zwycięskich miejscowości w całym kraju trafi aż 300 urządzeń AGD i lampy UV-C. Na laureata 1. miejsca czeka też nowoczesna instalacja fotowoltaiczna do zamontowania na placówce typu domu dziecka.

„Świeć się z Energą” to akcja która już od 13. lat cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców polskich miast, rywalizujących o pierwsze miejsce w regionie, a następnie o miano Świetlnej Stolicy Polski.  Rywalizacja w konkursie świetlistych dekoracji stała się w okresie świątecznych wyczekiwanym zwyczajem. Jest też tradycyjnie okazją do pomocy potrzebującym. W tegorocznej edycji do zwycięskich miast trafią charytatywne nagrody w postaci lodówek, pralek, lamp UV-C i innego sprzętu o łącznej liczbie 300 sztuk i wartości aż 200 tys. zł. Plebiscytowi towarzyszy jak zwykle konkurs dla amatorów świątecznej fotografii, z 79 atrakcyjnymi nagrodami o łącznej wartości 30 tys. zł.


Braniewski Jarmark Mikołajkowy

Ogólnopolskie pomaganie przez głosowanie

O tytuł najpiękniej oświetlonych miast na święta ubiega się już kilkadziesiąt miejscowości z całego kraju, a  liczba ta sukcesywnie rośnie każdego dnia. Pierwszy, regionalny etap plebiscytu, pozwoli wyłonić 16 mistrzów wojewódzkich. Cała szesnastka laureatów otrzyma w nagrodę sprzęty o wartości 10 000 zł, z przeznaczeniem na cele charytatywne w swoim mieście. Runda finałowa wystartuje 14 stycznia, a zwycięzcę ogólnopolskiego poznamy 25 stycznia.

Wrocław 01
Świątczne iluminacje we Wrocławiu

Miasto, które zostanie Świetlną Stolicą Polski otrzyma tytuł i dodatkowe nagrody – łącznie do osób potrzebujących i instytucji pomocowych ze zwycięskiego miasta trafi sprzęt o wartości aż 50 000 zł. Oprócz sprzętu AGD będą to lampy UV-C służące do dezynfekcji pomieszczeń dostarczone przez Energę Oświetlenie oraz nowoczesna instalacja fotowoltaiczna. Warty 25 000 zł zestaw PV zamontują  na placówce typu dom dziecka specjaliści ze spółki Energa Obrót.

– Duże zainteresowanie głosowaniem w Świeć się z Energą co roku udowadnia, że uwielbiamy świąteczny klimat i świetliste iluminacje naszych miast. Doroczny Plebiscyt Miast to nie tylko okazja do zabawy i rywalizacji z miastami z całej Polski, ale przede wszystkim możliwość włączenia się w pomaganie potrzebującym – mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. – Warto dzielić się dobra energią i mobilizować do głosowania swoich znajomych. Każdy głos zwiększa szansę na sukces, zwłaszcza w regionalnym etapie plebiscytu. Dzięki akcji Energi z Grupy ORLEN aż 16 miast z największą liczbą głosów otrzyma praktyczne sprzęty AGD, które mogą pomóc wielu potrzebującym osobom w ich codziennym życiu – dodaje.

Słupsk 01
Świątczne iluminacje w Słupsku

Na swoje miasto w wojewódzkim etapie plebiscytu można bezpłatnie głosować online od 10 grudnia br. do 11 stycznia 2022 r., po wcześniejszym zarejestrowaniu się na platformie plebiscytowej, na którą możemy wejść przez adres SwiecSie.pl. Na miasta biorące udział w zabawie możemy oddać do 10 głosów dziennie, a swoje punkty możemy przekazać na więcej niż jedną miejscowość. Taka forma plebiscytu wynika z regulaminu i jest sprawdzoną przez organizatora oraz skuteczną metodą na zapewnienie uczciwości głosowania, a także zachowania transparentności konkursu. Kandydatury do regionalnego Plebiscytu Miast można zgłaszać do 6 stycznia.

Fotografuj i zdobywaj nagrody

Świeć Się z Energą to również coroczny konkurs fotograficzny, w którym nagradzani są mistrzowie świątecznych i świetlistych kadrów wykonanych aparatami fotograficznymi i smartfonami.  Rywalizacja odbywa się w 5 kategoriach tematycznych:   Moje miasto, Mój dom, Moi bliscy, Moja iluminacja i Moja ulubiona szopka.

 –  Co roku otrzymujemy tysiące zdjęć, z pełnym kalejdoskopem świątecznej Polski. Od widoków miast, przez malowane światłem obrazy, po klimatyczne zdjęcia naszych domów, bliskich przy choince, czy dowcipnie przebranych zwierzaków. Z wielu prac bije kreatywność, wrażliwość i chęć uchwycenia różnych aspektów świątecznego klimatu wokół nas  – mówi Lidia Popiel, fotografka, ambasadorka i jurorka konkursu „Świeć się z Energą”  Zarówno w głosowaniu publiczności, jak i w konkursie z oceną jury, wygrać może naprawdę każdy, dlatego zachęcamy do robienia zdjęć i eksperymentowania, zwłaszcza przy użyciu aparatów w telefonach – dodaje Lidia Popiel

Bydgoszcz 01
Świątczne iluminacje w Bydgoszczy

Uczestników nie ograniczają wymogi technologiczne, czy sprzętowe. Często nagradzane są zdjęcia wykonane zwykłym smartfonem, a liczy się to jaką niezwykłą, czy urzekająca scenę uda się autorowi sfotografować. Warto spróbować swojego szczęścia w rywalizacji – w konkursie regionalnym i w finale zabawy można wygrać 1 z 79 bonów na sprzęt RTV/AGD o wartości od 100 do 3000 zł.

Harmonogram 13. edycji „Świeć się z Energą”

  • I etap Plebiscytu Miast trwa do 11 stycznia 2022 (dodawanie miast do 6 stycznia 2022)
  • II etap Plebiscytu Miast: głosowanie w dniach 14-25 stycznia 2022
  • Zgłaszanie zdjęć w konkursie fotograficznym do 6 stycznia 2022, głosowanie do 25 stycznia 2022

Organizatorzy i partnerzy akcji

Inicjatorem i sponsorem głównym akcji jest Energa z Grupy ORLEN. Organizatorem 13. edycji Świeć się z Energą jest Polska Press Grupa wraz z siecią swoich dzienników regionalnych, tygodników lokalnych oraz serwisów naszemiasto.pl. Dostawcą instalacji fotowoltaicznej dla zdobywcy 1. miejsca w Plebiscycie Miast jest Energa Obrót, zaś 16 lamp UV-C dla laureatów wojewódzkich konkursu udostępni spółka Energa Oświetlenie.