Aktualności

Łódź, Poznań, czy inne miasto? Kto zdobędzie tytuł Świetlnej Stolicy Polski?

Znamy 16 finalistów rywalizacji o miano najładniej świątecznie udekorowanych miast. Mistrzowie regionów walczą o tytuł Świetlnej Stolicy Polski i kolejne dobroczynne nagrody w akcji Energi z Grupy ORLEN. Runda finałowa potrwa do 30 stycznia.

W tegorocznym finale plebiscytu Świeć się z Energą znaleźli się zarówno laureaci poprzednich edycji, m.in. Bielsko-Biała i Chełm, jak również spore grono nowych pretendentów. Są wśród nich zarówno duże aglomeracje jak Łódź i Poznań, jak i mniejsze miejscowości m.in. Grudziądz, Giżycko, Płock i Starachowice. O tym jak okazale prezentują się ich świetlne dekoracje przekonać się można z galerii zdjęć na SwiecSie.pl. Finałowe głosowanie internautów trwa od 17 do 30 stycznia.

Poznań
Świąteczne iluminacje w Poznaniu

Miasta biorące udział  w konkursie zdobywają rozgłos i pulę sprzętu AGD z przeznaczeniem na cele dobroczynne. Już zwycięstwo w regionalnym etapie oznacza uzyskanie voucheru o wartości 10 tys. zł, dlatego i w tym roku runda ta rozgrzała internautów z wielu miast. Oddali ponad 86 tys. głosów i zgłosili 234 miejscowości, najwięcej z województw lubelskiego (30), zachodniopomorskiego (21) i wielkopolskiego (19). Zabawa regionalna trwała od 20 grudnia 2023 r. do 15 stycznia br. i zakończyła się wyłonieniem 16 mistrzów regionów, którzy walczą w finałowym etapie zabawy.

Pomaganie poprzez duże zaangażowanie

Wyjątkowo zacięta rywalizacja rozegrała się na Warmii i Mazurach, gdzie Giżycko wyprzedziło Szczytno jedynie o 30 głosów oraz na Śląsku, gdzie Bielsko-Biała nieznacznie pokonała Bytom. W Świetokrzyskiem przez większość czasu prowadziły Kielce, jednakże na ostatniej prostej Starachowice, dzięki mobilizacji w dwóch ostatnich dniach, wyprzedziły stolicę województwa i zdobyły awans do finału.

Łomża
Świąteczne iluminacje w Łomży

16 kandydatów rywalizować będzie o symboliczny tytuł Świetlnej Stolicy Polski i dodatkową pulę nagród w postaci bonu na sprzętu AGD i instalację fotowoltaicznej o łącznej wartości 40 tys. zł. Zestaw do produkcji własnej energii zostanie zamontowany przez Energę Obrót we wskazanej przez laureata samorządowej instytucji pomocowej, takiej jak np. dom dziecka, dom spokojnej starości czy noclegownia dla osób bezdomnych. Dodatkowo, jedno z miast otrzyma wyróżnienie specjalne w postaci audytu energetycznego, który przeprowadzi spółka Energa Oświetlenie. Głosować można codziennie od 17 do 30 stycznia – szczegóły na stronie SwiecSie.pl.

Lista  finalistów w kolejności alfabetycznej:

 1. Bielsko-Biała (woj. śląskie)
 2. Chełm (woj. lubelskie)
 3. Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie)
 4. Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie)
 5. Kalwaria Zebrzydowska (woj. małopolskie)
 6. Kluczbork (woj. opolskie)
 7. Kolbuszowa (woj. podkarpackie)
 8. Koszalin (woj. zachodniopomorskie)
 9. Legnica (woj. dolnośląskie)
 10. Łomża (woj. podlaskie)
 11. Łódź (woj. łódzkie)
 12. Płock (woj. mazowieckie)
 13. Poznań (woj. wielkopolskie)
 14. Słupsk (woj. pomorskie)
 15. Starachowice (woj. świętokrzyskie)
 16. Wschowa (woj. lubuskie)

Ponad 20 tys. zł w nagrodach dla mistrzów świetlnej fotografii

Plebiscytowi miast tradycyjnie towarzyszy konkurs dla miłośników pełnych światła i świątecznego klimatu fotografii. Zdjęcia można zgłaszać w pięciu kategoriach: Moje Miasto, Mój Dom, Moi Bliscy, Moja Iluminacja i Moja Szopka. Na autorów najwyżej ocenionych prac czekają nagrody indywidualne w postaci bonów na sprzęt RTV i AGD o łącznej wartości przekraczającej 20 tys. zł. Jury pod przewodnictwem fotografki Lidii Popiel przyzna Grand Prix o wartości 2 tys. zł oraz 25 wyróżnień w każdej kategorii tematycznej (5 x 1 tys. zł dla zdobywców pierwszych lokat, 20 x 500 zł dla zdobywców miejsc 2-5). Ponadto nagrodzeni zostaną trzej autorzy, którzy uzyskają najwięcej punktów w głosowaniu internautów (bony o wartości 2 tys. zł, 1,5 tys. zł, 1 tys. zł). Zdjęcia do konkursu zgłaszać można do 28 stycznia, a wyniki zostaną ogłoszone do końca miesiąca.

Łódź
Świąteczne iluminacje w Łodzi

O akcji

Inicjatorem projektu „Świeć się” jest Energa z Grupy ORLEN. Projekt od blisko 15. lat cieszy się zainteresowaniem mieszkańców miast w całej Polsce, rozbudzając lokalny patriotyzm do głosowania na swoje małe ojczyzny i chęć zdobycia charytatywnych nagród. Dzięki temu dobroczynne wsparcie przekazane w ramach akcji przekroczy w tym roku wartość 1.8 mln zł. Dotychczas w plebiscycie tryumfowało 8 miast, niektóre kilkukrotnie: Bielsko-Biała (3x), Chełm, Połczyn-Zdrój (2x), Rzeszów, Sędziszów Małopolski, Szczecin (2x), Trzebiatów, Zamość (2x). O sukcesie w zabawie decyduje nie tylko to jak okazale wyglądają świąteczne dekoracje, ale też to jak bardzo uda się zmobilizować głosujących na dana kandydaturę.

Organizatorem formalnym akcji w edycji 2023/2024 jest Polska Press wraz z siecią dzienników regionalnych, tygodników lokalnych oraz serwisów naszemiasto.pl.