Aktualności

Które miasto świeci się najpiękniej w Polsce? Trwa finał Świeć się z Energą!

Już tylko cztery dni dzielą nas od zakończenia głosowania w finale 13. edycji ogólnopolskiego plebiscytu miast Świeć się z Energą. Spośród 266 miejscowości zgłoszonych do zabawy, z finałowej 16. wyłonione zostanie miasto o najpiękniejszych świetlnych dekoracjach. Rywalizacja o tytuł i charytatywne nagrody jest niezwykle zacięta. Na czele rankingu znajdują się Trzebiatów i Ostrów Wielkopolski. Wszystko jeszcze może jednak ulec zmianie – różnice nie są wielkie, a liderom po piętach depczą między innymi Bielsko-Biała, Brzesko, Radom i Gdynia.

W konkursie zainicjowanym przez Energę z Grupy ORLEN nagrodą dla zwycięskiego miasta jest sprzęt o łącznej wartości 50 tys. zł, w tym instalacja fotowoltaiczna. Zestaw dobrany będzie przez ekspertów spółki Energa Obrót i trafi do placówki typu dom dziecka. Wszystkie pozostałe urządzenia także zostaną przekazane z przeznaczeniem dla osób potrzebujących. Dlatego warto do końca wspierać swojego faworyta, by pomóc mu w walce o tytuł. W zabawie aktualnie rywalizuje już tylko 16 mistrzów wojewódzkich, wyłonionych spośród 266 miejscowości podczas regionalnego etapu plebiscytu. Wszyscy finaliści już wygrali, zdobywając na cele dobroczynne zestawy energooszczędnych urządzeń AGD o wartości 10 tys. zł oraz lampy UV-C, które udostępni Energa Oświetlenie.

Gdynia Fot Karol Stańczak
Świąteczne iluminacje w Gdyni

Przed nami ostatnie kilka dni walki o nagrodę główną i miano miasta o najpiękniejszych świetlnych dekoracjach. Emocjonujący finał głosowania potrwa do 25 stycznia. Aktualnymi liderem jest Trzebiatów, który zdobył ponad 73 tys. głosów. Nieznacznie za nim plasują się Ostrów Wielkopolski, Bielsko-Biała i Brzesko. Ostatniego słowa nie powiedziały zapewne jeszcze Gdynia, Radom, Braniewo i pozostali kandydaci. Między liderami różnice nie są duże, więc w głosowaniu, tradycyjnie dla Świeć się z Energą, do ostatniej chwili będzie liczyć się każdy głos.

Brzesko Fot UM Brzesko
Świąteczne iluminacje w Brzesku

Klasyfikacja Plebiscytu Miast (stan na 21.01.2022, w nawiasie nazwa województwa, które reprezentuje kandydat):

 1. Trzebiatów (zachodniopomorskie)
 2. Ostrów Wielkopolski (wielkopolskie)
 3. Bielsko-Biała (śląskie)
 4. Brzesko (małopolskie)
 5. Lubartów (lubelskie)
 6. Radom (mazowieckie)
 7. Sędziszów Małopolski (podkarpackie)
 8. Sępólno Krajeńskie (kujawsko-pomorskie)
 9. Braniewo (warmińsko-mazurskie)
 10. Legnica (dolnośląskie)
 11. Dąbrowa Białostocka (podlaskie)
 12. Kluczbork (opolskie)
 13. Wschowa (lubuskie)
 14. Starachowice (świętokrzyskie)
 15. Gdynia (pomorskie)
 16. Aleksandrów Łódzki (łódzkie)

Zachęcamy do przeglądania galerii miast i regularnego głosowania.

Do tej pory tytuł Świetlnej stolicy Polski zdobywały m.in. Bielsko-Biała, Rzeszów, Szczecin, Chełm i Zamość, a wartość charytatywnej pomocy przekazanej dzięki akcji Energi przekroczy w tym roku kwotę 1,4 mln zł. Kto zdobędzie tym razem najwięcej głosów, tytuł i dobroczynne nagrody? Przekonamy się już 25 stycznia.

Ostrów Wielkopolski Fot Anna Kłopocka
Świąteczne iluminacje w Ostrowie Wielkopolskim

Inicjatorem projektu Świeć się z Energą jest Energa z Grupy ORLEN. Organizatorem 13. edycji akcji jest Polska Press Grupa wraz z siecią dzienników regionalnych, tygodników lokalnych oraz serwisów naszemiasto.pl.