Aktualności

Dobroczynna pomoc trafia do potrzebujących z Trzebiatowa dzięki Świeć się z Energą

Zwycięzca ogólnopolskiego plebiscytu miast 13. edycji Świeć się z Energą  –  Trzebiatów, odebrał wart 50 tys. zł zestaw nagród: nowoczesne urządzenia AGD i voucher na instalację fotowoltaiczną. Tym samym zapoczątkowano przekazywanie pomocy nagrodzonym w akcji 16 samorządom. W tym szczególnym roku trafi ona m.in. do Bielska-Białej i Aleksandrowa Łódzkiego na potrzeby wsparcia miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. Dzięki Enerdze z Grupy ORLEN  od początku realizacji projektu, wartość dobroczynnego wsparcia dla miast sięgnęła już prawie 1,5 mln zł.

Przekazanie nagród odbyło się w trzebiatowskim Pałacu, skąd nowoczesny sprzęt AGD został dalej rozdysponowany do dziewięciu rodzin znajdujących się w potrzebie. Wśród nich jest kilka rodzin, które w ostatnim czasie straciły dach nad głową w wyniku pożaru i obecnie znajdują się pod opieką Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebiatowie.

Uroczystość przekazania nagród w TrzebiatowieUroczystość przekazania nagród w Trzebiatowie

– Świeć się z Energą to akcja, która łączy zdrową rywalizację z chęcią niesienia pomocy bliźnim. Udowodnili to mieszkańcy Trzebiatowa, którzy w rywalizacji pokonali dużo większe miasta – mówi Bogna Koma, wicedyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. – Dzięki temu do miasta trafi również nowoczesna instalacja fotowoltaiczna, która zaopatrzy w zieloną energię podmiot, zajmujący się na co dzień niesieniem pomocy osobom potrzebującym – dodaje.

Instalacja fotowoltaiczna ufundowana w ramach konkursu Świeć się z Energą zapewni wybranemu obiektowi darmową, ekologiczną i bezobsługową energię elektryczną. Panele dla danej instytucji, np. domu dziecka, zostaną zaprojektowane i wykonane pod czujnym okiem ekspertów z Energi Obrotu.


Uroczystość przekazania nagród w Trzebiatowie

Rekordowe wyniki i wartościowe wsparcie

W 13. edycji konkursu udział wzięło aż 266 miejscowości, a internauci oddali łącznie ponad 866 000 głosów. Rywalizacja składała się z dwóch etapów – wojewódzkiego, który pozwolił wyłonić 16 mistrzów regionalnych oraz ogólnopolskiego finału. Każdy z finalistów zdobył nagrody o wartości 10 tys. zł, a Trzebiatów wywalczył dodatkową pulę sprzętu o wartości 40 tys. zł.

– O sukcesie Trzebiatowa zadecydowała determinacja, pomysłowość i zaangażowanie wielu mieszkańców i sympatyków. W naszym mieście żyje niespełna 10 tys. mieszkańców, a udało się nam zdobyć ok. 130 tys. głosów – zauważa Józef Domański, burmistrz Trzebiatowa. – Naszą kandydaturę wspierało również wiele podmiotów, instytucji i stowarzyszeń, a także nasi przyjaciele spoza gminy, m.in. partnerska gmina Brwinów z Mazowsza. Do głosowania na Trzebiatów zachęcał również pochodzący z Mrzeżyna 80. krotny reprezentant Polski w piłce nożnej Grzegorz Krychowiak – dodaje.

Pomoc dla uchodźców

Zestawy energooszczędnych urządzeń trafią również do pozostałych 15. mistrzów wojewódzkich. W tym roku wiele samorządów zadecydowało, że przeznaczy otrzymany od Energi sprzęt na potrzeby uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Stanie się tak w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie urządzenia trafią na wyposażenie świetlic i noclegowni w których zostało rozlokowanych kilkudziesięciu uchodźców m.in. z Kijowa i Charkowa.

Uroczystość przekazania nagród w Trzebiatowie

Uroczystość przekazania nagród w Trzebiatowie

Łączne wsparcie od Energi z Grupy ORLEN w ramach akcji Świeć się z Energą osiągnie w tym roku prawie 1,5 mln zł. Energooszczędny sprzęt trafił do dziesiątek placówek zajmujących się udzielaniem wsparcia takich jak domy dziecka, ośrodki pomocy społecznej oraz bezpośrednio do setek rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Przekazane urządzenia ułatwiają codzienne życie, pozwalają na oszczędne zużycie energii elektrycznej oraz wody, czym przy okazji przyczyniają się do lepszej troski o środowisko naturalne.

Organizatorzy i partnerzy akcji

Inicjatorem projektu Świeć się z Energą jest Energa z Grupy ORLEN. Organizatorem 13. edycji akcji jest Polska Press Grupa wraz z siecią dzienników regionalnych, tygodników lokalnych oraz serwisów naszemiasto.pl. Dostawcą instalacji fotowoltaicznej dla zdobywcy 1. miejsca w Plebiscycie Miast jest Energa Obrót, zaś 16 lamp UV-C dla laureatów wojewódzkich konkursu udostępni spółka Energa Oświetlenie.

Uroczystość przekazania nagród w TrzebiatowieUroczystość przekazania nagród w Trzebiatowie