Aktualności

16 finalistów ogólnopolskiego plebiscytu „Świeć się z Energą”! Miasta walczą o nagrody dla potrzebujących za 50 000 zł

Ponad 42 tys. osób głosujących w 8. edycji „Świeć się z Energą” wyłoniło 16 najładniej świątecznie przystrojonych miejscowości w Polsce. Stając do rywalizacji w finale corocznego plebiscytu, każdy z regionalnych zwycięzców ma zapewnione nagrody charytatywne o wartości 10 000 zł. Ogólnopolski laureat otrzyma dla potrzebujących nowoczesny sprzęt AGD o wartości 50 000 zł. Kto wygra tym razem i otrzyma tytuł „Świetlnej Stolicy Polski” oraz nagrody? Zamość, Radom, Wejherowo czy Częstochowa, a może zeszłoroczny zwycięzca – Połczyn-Zdrój? Głosować można codziennie na  SwiecSie.pl i przez SMS-y – do 31 stycznia br.

W ramach akcji, organizowanej od 8 lat pod patronatem Grupy Energa, wybierane są najpiękniej udekorowane iluminacjami miejscowości w kraju. Mieszkańcy i sympatycy polskich miast oglądają zdjęcia kandydatów na stronie www plebiscytu (SwiecSie.pl), a następnie głosują w 2-etapowej zabawie, decydując najpierw o zwycięzcy wojewódzkim, a następnie o laureacie ogólnopolskim. Miasta otrzymują tytuł zwycięzcy oraz ufundowane przez Energę nagrody rzeczowe przeznaczone dla domów dziecka lub na inne dobroczynne cele.

W tym roku o wejście do finału plebiscytu miast „Świeć się z Energą” walczyło ponad 100 miejscowości. Na kandydatów oddano łącznie ponad 50 tys. głosów wybierając najpiękniej rozświetlone miasta w regionie. Wyłoniono 16 finalistów. Każda ze zwycięskich miejscowości zdobyła nagrody o wartości 10 000 zł i zakwalifikowała się do drugiego etapu. Spośród wszystkich województw w małopolskim i kujawsko-pomorskim zgłoszono najwięcej, bo po 9 miast. To jednak nie koniec zimowej rywalizacji. 16 miast walczących w finale ma szansę zdobyć dodatkowo nowoczesny sprzęt AGD (m.in. lodówki, zmywarki i kuchenki marki Electrolux) o wartości 40 000 zł i możliwość pomocy kolejnym potrzebującym w swoim regionie. Głosowanie w ostatecznej rozgrywce etapu ogólnopolskiego trwa do 31 stycznia.

– W dorocznym zimowym plebiscycie „Świeć się z Energą” ważny jest świąteczny wystrój miasta, jednak zwycięstwo zapewnia dopiero liczba zdobytych głosów. Dlatego w walce o tytuł i nagrody tak ważne jest zachęcanie mieszkańców i sympatyków  do systematycznego glosowania i ich mobilizacja do ostatniego dnia rywalizacji. Miasta, które dostały się do finału udowodniły, że potrafią włączyć do zabawy wiele środowisk, wykorzystując do tego media społecznościowe, promując swoją kandydaturę w Internecie i prasie lokalnej – mówi Michał Lemański, dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA. – Oprócz chęci pochwalenia się swoimi iluminacjami, powodem do zaangażowania są z pewnością nagrody ufundowane przez Grupę Energa. Szczególnie dla mniejszych miejscowości dużą motywacją jest możliwość zdobycia charytatywnych nagród o łącznej wartości nawet 50 000 zł. Charytatywny cel akcji sprawia, że rywalizacja miast w finale będzie jak zawsze zacięta i będą towarzyszyć jej duże emocje!

W tegorocznym finale plebiscytu miast „Świeć się z Energą” walczą: Bobowa, Braniewo, Częstochowa, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Kalisz, Legnica, Łomża, Nysa, Połczyn-Zdrój, Radom, Rzgów, Stalowa Wola, Starachowice, Wejherowo i Zamość. 

Jak zagłosować na miasto?

Na miasta, które znalazły się w finale plebiscytu  od 19 stycznia 2017 r. głosy można oddawać codziennie i bez ograniczeń przez stronę internetową SwiecSie.pl, w zakładce „Plebiscyt Świetlna Stolica Polski”, poprzez aplikację „Plebiscyt miast” (https://www.facebook.com/swiecsie/app/388884797866472/)  oraz poprzez SMS-y, wysyłając wiadomość o treści MIASTO (numer konkretnego miasta podany jest na stronie SwiecSie.pl przy każdym zdjęciu) na nr 71750 (koszt sms to 1,23 zł z VAT).

W obiektywie

Oprócz finałowej rywalizacji miast trwa również głosowanie w drugim etapie – równolegle rozgrywanego indywidualnego konkursu fotograficznego  „Świeć się z Energą”.  Od połowy grudnia ub. roku amatorzy fotografii zgłaszali do konkursu zdjęcia, zrobione aparatem lub smartphonem, w czterech kategoriach: Mój Dom, Moi Bliscy, Moje Miasto, Moja Iluminacja. Do konkursu zgłoszono łącznie ponad 1800 zdjęć. W pierwszym etapie oddano prawie 45 tys. głosów. Spośród wszystkich prac głosujący wskazali laureatów publiczności, natomiast  jury wyłoniło kolejnych 40 fotografii, które zakwalifikowały się do etapu ogólnopolskiego – ich autorzy otrzymają mrozo- i wodoodporne aparaty fotograficzne marki Olympus, powerbanki i bony zakupowe do sklep.energa.pl. Finałowa rozgrywka wśród autorów zdjęć przyniesie kolejne emocje. Oprócz profesjonalnych aparatów, iPadów i 12 bonów do sklep.energa.pl po 500 zł każdy do wygrania jest bowiem także udział w warsztatach fotograficznych z przewodniczącą jury – Lidią Popiel.

– Do przeglądania zdjęcia finalistów w konkursie fotograficznym zachęcam w szczególności amatorów fotografii. Oglądanie zdjęć może bardzo inspirować, a także wiele uczyć. Patrzenie na ciekawe kadry czy świetnie uchwycone światło pomaga rozbudzić wyobraźnię każdego, kto fotografuje, Być może dzięki nam, ktoś rozwinie swój talent i Polska zyska nowego fotografa światowej sławy – mówi Lidia Popiel, fotografka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej, ambasadorka akcji „Świeć się z Energą”.

Zwycięskie prace będą wyłonione na dwa sposoby: głosujący wytypują zdobywcę nagrody publiczności i dwóch autorów, którzy otrzymają nagrody pocieszenia. Jury spośród uczestników konkursu wybierze 4 zwycięzców, którzy zrobili najładniejsze zdjęcie w każdej z kategorii. Nagroda Grand Prix powędruje do autora najpiękniejszego zdjęcia spośród wszystkich nadesłanych do konkursu.

Na fotografie głosować można na stronie SwiecSie.pl w zakładce „Konkurs fotograficzny Świeć się” do 31 stycznia br.

Częścią konkursu jest także zabawa w mediach społecznościowych. Spośród zdjęć  zamieszczonych i oznaczonych #SWIECSIE (tu nadal do 31 stycznia można zgłaszać zdjęcia swojego autorstwa) jury nagrodzi 3 zwycięzców nowoczesnymi smartphonami oraz 10 osób bonami o wartości 500 zł do sklep.energa.pl.

Która galeria to „Jaśnie galeria”?

Pięknie udekorowane galerie handlowe przez cały czas świecą świątecznym blaskiem i walczą w plebiscycie o nagrody. Do 31 stycznia można docenić ich starania i pomóc w zdobyciu kampanii reklamowej w serwisie Wirtualnej Polski o wartości 50 000 zł. Swój głos na ulubione miejsce zakupowe można oddać na stronie SwiecSie.pl.

Harmonogram „Świeć się”:

  • II etap: Głosowanie na finałowe miasta, galerie handlowe i zdjęcia w konkursie fotograficznym trwa od 19 do 31 stycznia.
  • Oficjalne ogłoszenie wyników: 10 lutego 2017 r.

Organizatorami „Świeć się z Energą” są Energa SA i Grupa Wirtualna Polska. Patronem medialnym jest Jedynka Polskie Radio. Partnerami są: Energa Oświetlenie, Olympus Polska, Electrolux i oficjalny sklep internetowy akcji sklep.energa.pl. Partnerem plebiscytu „Jaśnie Galeria” jest Polska Rada Centrów Handlowych.

***

Pomysłodawcą i głównym sponsorem akcji „Świeć Się” jest Grupa Energa – jedna z czterech największych krajowych grup energetycznych. Podstawowa działalność Grupy Energa obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną, cieplną i gazem ziemnym. Energa jest jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Zasila w prąd ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych.